Mistr nožíř Zdeněk Janča

Před několika týdny jsem se díky naší expedici Kanadárium setkal s velice zajímavým člověkem. Hledal jsem na internetu nožíře, který by pro naší expedici vyrobil kvalitní nože. Po několikahodinovém surfování jsem spatřil něco úplně odlišného od ostatních. Byl jsem udiven a očarován. Dokonalost každého detailu, vkusnost, elegance nože i pouzder mě zcela uchvátila. A co je nejdůležitější, design není na úkor praktičnosti – všechny nože jsou 100% funkční. V tom okamžiku jsem věděl, že on je ten pravý. Několikrát jsem jej navštívil a čím více jej poznávám, tím více mě fascinuje. Je to opravdový mistr nožíř, skvělý člověk, pohodář s aurou člověka na kterého po setkání jen tak nezapomenete. Přínáším Vám exkluzivní rozhovor s pohledem do jeho dílny včetně nejlepších prací. Pěvně věřím, že zaujme i Vás.

Podařilo se mi vstoupit do dílny mistra Janči Nožíř Zdeněk Janča a jeho věrný přítel Tajemství: v této dílně tvořil slavný Kája Saudek – jeho aura je stále zde Chladné zbraně všude kolem Šablonu budoucí čepele obkreslí na ukovaný předtvar čepele Vyříznutí čepele Tak to už trochu vypadá jako nůž? A nyní získá čepel své ostří Jemné dopracování čepele Zdeněk Janča vyrábí i přesné repliky historických nožů Ruční vyřezání rukojeti Mistr pořádá i individuální workshopy, při kterých si můžete vyrobit vlastní nůž A rukojeť získává svůj tvar Materiály pro výrobu rukojetí – používá i pravou mamutovinu Nástroje nožířského mistra Zatlučení klínků a dílo je hotovo Chladné zbraně, kterým vtiskne duši svým umem Zdeněk Janča Vás ve své dílně rád provede osobně Je mu stále v patách Chcete-li mu udělat upřímnou radost – obohaťte jeho sbírku To jsem Já – Zdeněk Janča – pohodář do nepohody

Jak se člověk stane nožířem?

Velký koníček, který přeroste v profesi.Od tří let nejsem schopen spát bez nožíku pod polštářem. A to mi zůstalo dodnes. V poslední době jsem zkoušel spát bez, ale nejde to. Od malička mě nože fascinovaly, až z toho vznikl první pokus o výrobu. A v 99 jsem se vším seknul a dělám pouze nože.

A co jsi dělal v minulosti?

Prodával jsem na Karlově mostě, truhlařinu, restaurátořinu nábytku, sedlařinu -práci s kůží.

Co pro Tebe představují nože?

Nůž je jeden z nejstarších nástrojů, které člověk používá. Vnímám to tak, že každý nůž má svou duši. Nůž duši získává již při výrobě. Nůž přejímá auru majitele, nůž se stává součástí osobnosti majitele.

Jaké byly začátky?

Těžké, především ve vztahu k informacím. Nebyl internet, každý nožíř si chránil svá tajemství. Každý si hlídal své know-how. Veškeré informace jsem nasbíral především díky sdílnosti přátel. Myslím, že nožířem se člověk nestává pouze přečtením nějakého textu. Nožíř je umělec, kreativec a především skvělý řemeslník, v poslední době i dobrý marketér.

Prý pořádáš i workshopy pro zájemce, co to obnáší?

Jedná se o dvoudenní akci, při které si zákazník vyrobí pod mým dohledem vlastní nůž. Rozhodně se za ty dva dny nenaučí nože vyrábět, získá však zcela originální nůž, kterému vtiskne duši svým umem.

Kolik nožů jsi za svůj život vyrobil?

Nevím, ale bude to číslo vyšší než tisíc. Nemohu to říci stoprocentně. Asi tisíc. Nevim

Nejdražší nůž co jsi vyrobil? Materiálně a duchovně.

Myslím, že se mi podařilo vyrobit několik opravdu duchovních nožů. Tyto nože žijí svůj duchovní život. Vyrobil jsem několik nožů, které po světě tvrdě pracují v lese, se zvěří, mnoho nožů je v soukromých sbírkách.

A po finanční stránce?

Je to nůž za 60.000,– Kč. Je to tím, že jsou na nich použity drahé materiály – stříbro, zlato, drahé kameny – cenu dělají vyjímečné materiály. Ceny mých nožů začínají na třech tisích. Takový nůž vyrábím celé dva dny.

Tvé záliby?

Nožířina, hody nožem, sekerou, střelba lukem, prakem, foukačka, lezení po stromech, lezení v kanálech. Prostě kompletní přežití v přírodě. Rozdělání ohně všemi způsoby, křesadlem, lukem.

Jaký jsi člověk?

Hodnej, klidnej, hloubavej, přemýšlivej a prdlej.

Co Ti dodává sílu do života?

Rodina, příroda a krásné věci, tím myslím vše od krásného okamžiku, přes krásné věci. A v neposlední řadě krásné knihy.

Co budoucnost?

Především se věnovat rodině, vychovat děti. Moc rád mám psy, chtěl bych více psů. Velice rád bych se přestěhoval z Prahy na venkov. A co se týká cestování – chtěl bych se podívat do Kanady, samozřejmě s nožema, chtěl bych v Kanadě jezdit se psi, žít nějaký čas v přírodě. Nechat se pohltit, vždyť víš co myslím…

Budete-li mít zájem o vlastnoruční výrobu nože (workshop), nebo pouze prohlídku dílny klidně zavolejte. Rád se s Vámi setkám.

Zdeněk Janča, nožíř

Ukázky mých děl:

Čepel je z lité oceli woods, rukojeť zub prasete bradavičnatého – název nože ELF Damašková čepel od mistrů Dohnalů, stříbrné kování, rukojeť slonovina perleť – název Safari Japonská ocel s vloženým jádrem na čepeli, rukojeť a pouzdro kombinace černé rohoviny a tasmánského eukaliptu – Název… Čepel japonský materiál s vloženým jádrem, rukojeť a pouzdro vytvořené z hrošího zubu a stříbra – Keporkak Sedmivrstvý sendvič na čepeli, rukojeti vyřezané z ebenu, zdobené stříbrem – Scotský set Miniatury vyrobené z různých materiálů od růžku africké antilopy dik-dik přes vlčí tesák až po mamutovinu a fosilní jelení paroh Uhlíková ocel vsazená do sobího parohu ze které vyrůstá rohovina, skandinávské pouzdro – Nevim? Nůž vytvořený pro expedici Špicberky – uhlíková ocel, rukojeť sobí paroh kovaná novým stříbrem Čepel japonský materiál s vloženým jádrem, rukojeť a pouzdro vytvořené z hrošího zubu a stříbra – Keporkak

NOVINKY

Fotoateliér Majluna Strakonice

nově ve Strakonicích

Fotoateliér Majluna

Zlatokopova zpověď

  • Zlatokop Suky nám poradil lokalitu pro rýžování
  • přinášíme Vám rozhovor s naším kamarádem

Jak si vybrat správnou obuv do přírody ???

  • Jim z Meindlu prozradí tajnosti
  • tyto informace jinde nenajdete

Mistr nožíř Zdeněk Janča

  • exkluzivní rozhovor ČTĚTE!