Jak si vybrat správnou obuv do přírody ???

Povídání o výběru obuvi

Díky naší expedici KANADÁRIUM jsme se seznámili s Jirkou Babůrkem (Jimem), který je manažarem jediného značkového obchodu MEINDL na světě.

V našem povídání nejde pouze o značku MEINDL, která je jednoznačně topovou záležitostí v prostředí turistické a vysokohorské obuvi, ale jde především o poradenství s výběrem vhodné obuvi a dalších vychytávek. Následující text čtěte pozorně, neboť Vám může ušetřit spoustu času a finančních prostředků.

Při výběru bot si musíme odpovědět na několik otázek:

Škála náročnosti terénu začíná na A(lehká vycházková obuv) a končí na písmenu D (horolezecká obuv). Více o kategoriích naleznete ZDE

V současné době se jako nejoptimálnější jeví kombinace kožené boty s Gore-texovou membránou, kde se setkávají asi nejoptimálnějí vlastnosti trekkingových bot a to je: možnost celoročního použití, nepromokavost, přijatelná váha, prodyšnost, mechanická odolnost, jednoduché udržování.

Pro letní období je dobrá kombinace textil s kůží a s Gore-texovou membránou. Tato obuv je výrazně lehčí (díky textilní části) i prodyšnější, ale větší množství švů snižuje jejich mechanickou odolnost a tak jsou použitelné pro klasickou turistiku po značených cestách.

Celokožená obuv je použitelná pro celoroční užívání, zejména pak je vhodná do zimního období. Většinou má méně švů (je více odolná), lépe se impregnuje a ošetřuje na zimní podmínky. Jedná se o velice houževnaté boty. Mají však i své nevýhody – těmi jsou nižší prodyšnost (absence textilie a funkční membrány) a v neposlední řadě vyšší hmotnost. Tyto boty jsou vhodné pro klasické horaly.

Nelze říci univerzálně, který typ obuvi je vhodnější, ale každá skupina obuvi má své příznivce a své uplatnění. Pár rad k výběru vhodné velikosti. Pokud si nejsme jisti s velikostí, vyndáme z vybrané obuvi vložku, postavíme se na ní. Měli bychom mít rezervu 5mm před špičkou a 5mm za patou. Tento test zkoušíme pří zatíženém chodidle. Další možnost nabízí posunutí chodidla těsně na stěnu boty ve špičce – za patou by tím měla vzniknout mezera na prst (zhruba 1cm při nezavázané botě).

Šněrování musí být důsledné, nikoliv však na krev, ale musíme cítit že obuv stala součástí naší nohy. Šněrujeme na všechny háčky, zejména stahujeme i tzv. „digafixové“(háčky na volných kůžičkách), které fixují nohu od paty přes nárt . Boty nešněrujeme v předklonu, ale naopak v mírném záklonu (netlačíme do jazyku), aby došlo k utažení obuvi v nártu i kolem kotníku.

V každé slušné outdoorové prodejně, dnes již najdete „šikminu, schůdky, apod.“, pro otestování bot při chůzi do kopce i z kopce. Při chůzi do kopce je třeba cítit , že pata je dobře usazená a nepohybuje se v botě a při sestupu naopak, že nás nikde nic netlačí ve špičce, protože hlavní tlak by měl být na nárt.

Obuv sama o sobě samozřejmě nestačí k tomu, aby byl zákazník spokojen. Stejně důležité jako výběr obuvi je volba správného typu ponožek. Nejlepší jsou tedy ponožky trekkingové (termo či sportovní), které jsou složeny z různých druhů vláken syntetických i přírodních a volíme je dle potřeby pro zimu, pro léto nebo tzv. celoroční. Všechny jsou vybaveny zesílenou částí ve špičce, pod chodidlem a na patě, mají plochý šev, tedy nezpůsobují otlaky v oblasti prstů. Nárt je záměrně zeslaben, aby se posílilo odvětrávání potu vzhůru tzv.komínovým efektem, předání vlhkosti do dalších vrstev boty (podšívka, membrána Gore-tex,…) Ponožky jsou tkané tak, aby se nekroutily, neshrnovaly a dobře seděly na noze.

Koupíme-li si boty cca za 5000, do nich pak používáme bavlněné ponožky za 30–50 korun, protože je nám líto vyhazovat peníze za kvalitní trekkingové či sportovní ponožky, tak nejenom že degradujeme kvalitní obuv na obyčejnou botu či holinku. ale protože bavlna je za vlhka velmi ostrá, tak si hlavně si můžeme způsobit trvalé poškození vnitřku bot – vydření polstrování či membrány a také zvýšenou tvorbu puchýřů. Navíc kvalitní ponožky při správném používání a praní vydrží 5–7 let.

Další možností jak můžeme svou botu vylepšit jsou speciální vložky, které odlehčí zátěž na paty nebo na celá chodidla. Jiným typem jsou vložky s antibakteriální úpravou, které jsou vhodné zvlášť pro letní období.

No a závěrem pár slov k ošetřování. Zlatým pravidlem je první ošetření – ihned po zakoupení. Dle druhu obuvi (necháme si poradit) vybereme vhodný přípravek, který nanášíme při pokojové teplotě na novou, nepoužitou obuv. Tím zajistíme maximální voděodolnost a prodyšnost. Póry se nezacpou prachem (při první túře), ale funkčním přípravkem, který udrží funkčnost a zajistí dlouhou životnost. Mýtus , že kožená bota s Gore-texovou membránou se nemusí ošetřovat je nesmysl. Kůže se ošetřuje vždy a to nejen proti vlhosti, ale hlavně proti projevům stárnutí (tvrdnutí, praskání) vhodným Conditionerem, protože jen vláčná a dobře vyživená kůže má vyšší odolnost a hlavně životnost.

Tak to je tedy shrnutí poznatků, informace závěrem: ochozením podrážky boty od MEINDLA nekončí, zcela standardně nabízejí možnost dalšího podražení. Tudíž doporučuji, nevíte si rady? Navštivte Jima v Lidické ulici, odpoví všechny Vaše záludné otázky v oblasti obuvi se 100% jistotou.

MEINDL – to nejlepší do hor a přírody
Jiří Babůrek
Firemní prodejna Meindl
Lidická 1, 150 00 Praha 5
tel.: 257 328 960
icq: 404 004 885
e-mail: info@meindlboty­.cz
www.meindlboty.cz

NOVINKY

Fotoateliér Majluna Strakonice

nově ve Strakonicích

Fotoateliér Majluna

Zlatokopova zpověď

  • Zlatokop Suky nám poradil lokalitu pro rýžování
  • přinášíme Vám rozhovor s naším kamarádem

Jak si vybrat správnou obuv do přírody ???

  • Jim z Meindlu prozradí tajnosti
  • tyto informace jinde nenajdete

Mistr nožíř Zdeněk Janča

  • exkluzivní rozhovor ČTĚTE!